Our history is rich and diverse.

We have put together an abbreviated list of highlights to outline our church’s history.

  • 1958 saw the first step toward the establishment of St. David’s through informal discussions of interested People.
  • On July 10, 1960, the first service was held in the old Municipal Hall on Kiel Avenue. In November, the church was declared The Episcopal Church of Kinnelon – a Mission of the Diocese of Newark and The Rev. Spence Dunbar was appointed the first Vicar, a position he held until resigning in June 1965.
  • In May 1961, the property was purchased and ground breaking ceremonies were held on June 9, 1962.
  • First services were held in the new church on March 13, 1963.
  • The founding parishioners named the Church after David, Patron Saint of Wales, due to the similarity of topography between Wales and Kinnelon.
  • In March of 1966 The Rev. H. John Van Duyne was appointed St. David’s second Vicar and served until 1967 when The Rev. Edward Johnston was appointed the third Vicar.
  • In 1972 St. David’s was incorporated as a Parish and The Rev. Johnston was called to be the first Rector, a position he held until 1979.
  • Tony Hoeltzel was St. David’s first Seminarian. He served from 1970 – 1971.
  • Henry Cheney was St. David’s second Seminarian. He served from 1971 – 1972.
  • In 1974 the Memorial Garden was established in memory of Patricia Brownlee Allmendinger.
  • From 1979 to 1980 The Rev. Norman S. Rice was assistant and in 1980 The Rev. Albert D. Jousset, Jr. became St. David’s second Rector and served until 1983.
  • In October 1981 ground was broken for the new addition to the church and it was completed in August of 1982.
  • During a period from June of 1981 to June of 1982 The Rev. Elizabeth Canham was assistant. She was the first Englishwoman to be ordained in the Episcopal Church.
  • The Rev. Kenneth W. Poppe was called as the third Rector and served from 1983 to 1989.
  • The Willing Hands Workshop for developmentally -disadvantaged young adults was established in 1986.
  • The Rev. John C. Fisher served as an interim Rector from 1989 to 1990.
  • The Rev. Elaine M. Kebba was called as St. David’s fourth Rector in 1990 and served to 2002.
  • The Jewish Congregation of Kinnelon worshipped as a tenant of St. David’s, 1989-2012.
  • Jane Tomaine was St. David’s third Seminarian. She served from 1993 – 1995.
  • Lucy Ann Dure was St. David’s fourth Seminarian. She served from 1997 – 1998.
  • The Rev. Dr. William Rich was interim Rector from September 2002 to August 2003.
  • The Rev. Dr. Jill McNish served as interim Rector August – October 2003.
  • The Rev. David DeSmith was called as St. David’s fifth Rector in October 2003.
  • Sr. Shane Phelan, CSJB,  fifth Seminarian, from 2007-2009
  • Deborah Sathya Stephen, our sixth Seminarian, 2008 – 2009
  • We celebrated our Jubilee Year in 2010.